Анісова (вона ж P-анісова) кислота - досить характерне допоміжне з'єднання, яке застосовується в косметичних і гігієнічних засобах в основному як антимікробний, консервирующего речовини, а також агента, що покращують смакові якості кінцевого продукту. Також виконує функцію природного ароматизатора.

Синоніми: Anisic Acid, p-Anisic Acid, Sodium Anisate. Запатентовані формули: Cosphaderm® pAS natural C, Velsan AS, Raya Hyaluron Gel, Cosphaderm® Sodium pAS natural, Dermosoft® 688 ECO, Lexgard® 688 Discontinued, Dermofeel® quadegra.

Дія анісової кислоти в косметиці

Анісова кислота і родинне їй з'єднання, анісат натрію, досить багатофункціональні. Перш за все, вона діє в косметиці як ароматизуючий маскує агент - завдяки вираженим ароматичним властивостям вона надійно камуфлирует «непривабливий», а то й зовсім відштовхуючий запах або смак кошти.

Крім цього анісова кислота виступає і в ролі консерванту, причому досить термостабильного і безпечного. Важливо, що вона підсилює антимікробні властивості інших подібних компонентів. До того ж її присутність в косметичному продукті в цій ролі вимагає дуже низьких концентрацій, що вигідно відрізняє цей інгредієнт від більшості натуральних консервантів і стабілізаторів. Вона використовується в процесі виробництва косметики також для коригування значень рН шляхом включення в водної фазі. Анісової кислотою часто стабілізують гіалуронову кислоту. Актуальна анісова кислота і в препаратах на основі поверхнево-активних речовин.

Може використовуватися в комбінації з іншими сполуками для контролю росту бактерій, цвілі і дріжджів в продуктах, які позиціонуються як «вільні від консервантів» ( «preservative-free»). В цілому, поява цього компонента в списку офіційних косметичних інгредієнтів, схвалених регуляторними органами країн-виробників, дозволило істотно скоротити застосування деяких традиційних синтетичних і потенційно небезпечних консервантів (наприклад, речовин, що вивільняють формальдегід парабенів, ізотіазолінонов і т.д.).

Хоча в переважній більшості випадків анісова кислота грає в косметиці другорядні ролі, в деяких формулах вона задіюється не тільки як допоміжний, але і як активний компонент. Зокрема, її протимікробні властивості використовують в боротьбі проти лупи. Також результати декілька досліджень дозволяють припустити, що анісова кислота може перешкоджати дії тирозинази, тобто виступати в якості осветляющего шкіру компонента. Однак ці дані вимагають додаткових підтверджень, поки що анісову кислоту в цій ролі не використовують.

Кому протипоказана анісова кислота

При використанні за призначенням анісова кислота безпечна. Суворе протипоказання - реакція індивідуальної гіперчутливості.

Косметика, що містить анісову кислоту

Цей компонент використовується як в традиційній косметиці, так і в засобах особистої гігієни і може зустрічатися в незмивною і незмивною продукції. Так, анісова кислота знайшла застосування в складі декоративної косметики, кремів, лосьйонів, шампунів, продуктів для ванни і рідкого мила, вологих серветок, засобів для догляду за порожниною рота (наприклад, ополіскувачі).

Згідно з Регламентом Європейського Союзу, максимально допустима концентрація цього компонента в готової косметичної продукції становить 0,3%. Рекомендований рівень використання - не нижче 0,15%.

Джерела анісової кислоти

Анісова кислота в хімічному аспекті є метоксібензойную кислоту - це супутній компонент деяких ефірних масел з великим вмістом анетола, які зазнали впливу кисню.

P-анісова кислота міститься в природному вигляді в анісі звичайному (Pimpinella anisum), а також деяких інших рослинах (наприклад, в ефірному маслі з плодів деяких видів ванілі, в маслі квітів акації, насінні фенхеля). Втім, основним джерелом анісової кислоти все ж є насіння Pimpinella anisum. Її отримують з анісової альдегіду (органічної речовини, що утворюється при окисленні анетола) природним шляхом при окисленні. Натрію анісат проводиться на основі аніоната натрію і анісової кислоти, що міститься в анісі. Кінцевий продукт - стабільний порошок білого кольору.

Автор: Варвара Л.