«Домашнє», «свіже», «натуральне», «рослинна» ... всі ці епітети давно перетворилися для нас в синоніми безпечного і ефективного. Мабуть, саме тому ми, ледь дочекавшись плодово-ягідного достатку, відрадно печемо різні домашні маски з актуальних фруктів і ягід і з готовністю наносимо їх на обличчя - хоча це зовсім небезпечно і навіть призвести до серйозних наслідків. Втім, адже якщо включити критичне мислення, то на розум прийдуть як мінімум дві-три переконливих причини, за якими ми повинні залишати фрукти з ягодами в тарілці, а не розмазувати її на поверхню в якості альтернативи кремам і маскам.

Шкідливі маски для обличчя: феномен популярності

Займатися таким косметичним шкідництвом нас підбивають ... традиції, згідно з якими всі своє домашнє автоматично вважається найкращим і корисним. Плюс до цього ми кожен день бачимо заголовки, рекламу «рецептів краси» під помітними гаслами, наприклад, «Пропустіть SPA!» і «Зроби сама!». Кожен з них намагається переконати нас, що, поколдовав на кухні з міксером і полуничкою, запросто можна отримати такі ж результати, як використавши справжні професійні засоби по догляду за шкірою.

Тому в хід йдуть огірки, яблука, «ягідки», на скору руку перетерті в мисці і рясно присмачені такими «емульгаторами», як сметана, яйця, мед або навіть майонез. Все що потрібно - всього лише зробити набіг на холодильник (або в продуктовий магазин) і слідувати рецептом і вуаля: можна отримати ефективні, легкі і дешеві альтернативи догляду в кабінеті у косметолога. Але ці заяви не відповідають дійсності, і рецепти «зроби сам» можуть бути просто шкідливі, особливо якщо у вас вже є проблеми зі шкірою.

Шкідливі маски для обличчя: ви говорите «томат», ми говоримо «опік»

Давайте розглянемо детально деякі з таких «натуральних» і «безпечних» інгредієнтів, які насправді можуть пошкодити вашу шкіру. В першу чергу загрожують опіками ягоди, фрукти і овочі, які у високих концентраціях містять кислоти: суниця, ожина, папайя, ананаси, апельсини, яблука, лимони, лайми і т.д. по-перше, кислоти, навіть натуральні, тобто отримані з природних джерел, можуть спалити шкіру.  Адже якщо ви застосовуєте їх у вигляді гелю або крему, то однозначно впевнені, що вони знаходяться там в стабільній контрольованої концентрації, плюс нейтралізуються додатковими інгредієнтами. А намазуючи на обличчя полуницю, ви ніколи не дізнаєтеся, скільки і чого саме вона містить, і, відповідно не визначите, скільки це потрібно тримати на обличчі і чим потім змивати.

По-друге, кислоти в складі ягід або фруктів дійсно можуть відбілити шкіру і ... зробити її абсолютно беззахисною перед сонячним випромінюванням, навіть найслабшим. Як результат - гіпо- та гіперпігментації, стійкі плями і почервоніння. Окремо варто згадати про шкоду лимонів в якості освітлювачів пігментних плям. Кислотність лимонів - приблизно 2-2,5, і аплікації цього цитруса або його соку можуть серйозно порушити природний рН шкіри, який становить 4 - 5. Плюс дуже кислі ягоди або фрукти буквально роз'їдають наш захисний бар'єр, ту саму гідро-ліпідів мантію, яку ми щосили намагаємося наситити церамідамі. Ще гірше: вони роблять шкіру більш чутливою до сонця, що може привести до утворення почервоніння або плям на шкірі, які можуть залишатися на ній протягом декількох місяців. Так що краще кладіть лимон в чай, а не в маску для обличчя!

Шкідливі маски для обличчя: нестійкі інгредієнти

Насправді свіжі фрукти, ягоди та овочі містять корисні активні інгредієнти, зокрема, антиоксиданти різних класів, які теоретично могли б бути корисні для шкіри. Але тільки теоретично - на практиці їх зміст встановити не можна (якщо, звичайно, у вас на кухні не обладнана сучасна лабораторія з усіма реактивами і аналізаторами). Природно, приблизний склад того чи іншого плоду визначити можна - але тільки не в конкретних цифрах.  Але ж від концентрації активної речовини і його стабільності безпосередньо залежить ефект маски! Тим часом є ще деяка інформація, яку ми ніколи не «витягнемо» з ягід і фруктів: які домішки у вигляді солей важких металів або залишків добрив вони містять? Адже шкірі це напевно не сподобається.

Активні речовини, що містяться в поширених ягодах, фруктах і

Ягода\ фрукт\ овощ

Активні речовини, містяться в них

Виноград

Численні флавоноїди; Виниферин; ревератрол

Клюква

Флавоноїди, включаючи кверцетин; антоціани; каротиноїди

Ожина

Фенольні кислоти (еллаговая, галова); флавоноїди; антоціани; кахетіни; саліцилова кислота

Чорна шовковиця

Бензофурановие похідні; флавони і флавоноли

Яблука

Таніни; ксантони; флавоноїди, в т.ч. кверцитин; сапоніни

Помідори

Лікопін та інші каротиноїди; поліфеноли; кверцитин; кемпферол

Морква

Альфа- і бета-каротин; поліфеноли; кверцетин; мірецітін; панаксінол

Чорниця і лохина

Глюкозинолати; ізотіоціанати; індол

Якість і стабільність - це перше, що вам потрібно, коли мова заходить про вашу шкіру. І коли ви бачите «Екстракти гарбуза, папайї та ананаса», перераховані в якості активних інгредієнтів на упаковці засобу для чищення, знайте: вони були сформульовані в лабораторії спеціально для використання на певному типі шкіри, а також пройшли численні випробування на стабільність, ефективність і безпеку. Тому використовуючи такий засіб, ви точно знаєте, що ви отримуєте - причому результат буде один і той же після кожного використання. Тільки стабільна формула, створена биохимиками, може забезпечити бажані результати, тільки такий косметиці можна довіряти.

Шкідливі маски для обличчя: супутній збиток

Крім перерахованого вище бентежать деякі з кроків виготовлення домашніх масок для обличчя, а «протоколи» їх застосування дійсно вражають уяву. Чого тільки варта гарячий рушник, парова інгаляція або перекип'яченої в мікрохвильовій печі жижа! Насправді, якщо дотримуватися цих порад, можна серйозно пошкодити шкіру або обпектися. А якщо ще й згадати, що в деяких продуктах (сметана, яйця і ті ж фрукти-ягоди) охоче заводяться бактерії, то бажання наносити це на шкіру пропадає геть. Маски на кухні і гігієна - поняття несумісні.

Шкідливі маски для обличчя: кожному своє

Звичайно, якщо вам пощастило і у вас абсолютно ідеальна шкіра, ви можете зробити маску, скажімо, з полуниці (освіження кольору обличчя) або авокадо (харчування). Головне - не забути потім про посилену солнцезащіте, так як практично після усіх фруктово-ягідних масок зростає ризик фотосенсибілізації, тобто підвищення чутливості шкіри до сонячного світла.

Однак при неправильному застосуванні навіть маска з огірків може викликати сухість шкіри, відчуття стягнутості і в деяких випадках навіть спровокувати появу пігментних плям (знову ж, підвищивши чутливість до ультрафіолету). Тому маски з ягід, фруктів і овочів можна застосовувати не частіше 1-2 разів на тиждень, тільки у вечірній час, а після їх застосування рясно наносити на шкіру живильний крем, не забуваючи потім днем ​​оновлювати Санскрін.

Ну, а якщо ж ви втомилися вирішувати різноманітні проблеми зі шкірою, особливо такі, як вугри, зморшки, розацеа або проблемні пори, то вам ні в якому разі не варто експериментувати з домашніми рецептами.

Шкідливі маски для обличчя: шукайте гарантії

Гарантія, стабільність і результати - ось що стоїть кожну копійку. А їх може дати вам тільки досвідчений професійний косметолог з відповідною освітою та продукти по догляду від авторитетних виробників.

У нас є тільки одна шкіра, тому потрібно ставитися до неї турботою і повагою. Так що довірте догляд за своєю шкірою фахівця з відповідною освітою і який не тільки знає, чого вона потребує, але також має в своєму розпорядженні професійними продуктами і інструментами і працює в належних умовах, які відповідають усім гігієнічним нормам.

Автор: Варвара Л.